Reiki ne ki?

Çağımız, stresi yaratan ve onunla baş etmek için de durmadan çabalayan bir çağ. Stres belki geleceğin tek hastalığı haline gelecek. Ama çözümünü geçmişte bulmuşuz bile. Kendimizi dinlemek, evrensel enerjiyi hissetmek, akışına bırakmak, fişi çekmek… ne şekilde söylerseniz söyleyin aslında insanın tek yapması gereken şey ‘duygusal sağlığına önem vermek’ diyor Reyhan Elmasri. Duygusal sağlığınızla ilgilenmeniz için de illa bir travma yaşamanıza gerek yok. Artık fiziksel sağlığınızın temelinin temiz bir duygusal dünyada olduğunu biliyoruz.

Reyhan Elmasri, kurumsal eğitmen ve kişisel gelişim uzmanı. Ayrıca nefes koçu ve reiki masteri. Birçok kişisel gelişim çalışmalarının eğitimini almış ve kendi yöntemini geliştirmiş. ŞIK HAYAT okurlarına çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Elmasri, reikiyi ve faydalarını anlattı.

Reikiyi şöyle bir yöntem sanıyordum: Mumlar yanacak, biz “omm” diye sesler çıkaracağız, buharlar, tütsüler olacak… Ama öyle olmadı. Ben yüzüstü yattım. Arkadaşım ellerini belime koydu. Ama biz o sırada sohbet etmeye devam ediyorduk. Belimde bir baskı hissetmeye başladım. Sonra da ağrım yavaş yavaş azaldı ve yok oldu. Daha sonrada ablam bana birkaç tane kişisel gelişim, düşünce gücüyle terapi, elle tedavi gibi konuları anlatan kitaplar hediye etti. Tesadüf olmuştu. Böylece benim ilgim başlamış oldu.

Gerçekten kötü şeyler yaşamaya gerek yok bunlarla ilgilenmek için. Kendi içindeki şifa gücüne, iyileştirme gücüne, kendi iç motivasyonuna bakmalı önce. Ben bu şekilde bu deryaya daldım. Bir yandan da çalışıyordum. Ama yaptığım iş hep insanla ilgiliydi. Mesela bir şirkette pazar araştırması yaptım. Birebir ya da gruplar halinde tüketicilerle görüşmede bulundum. İşim onların duygu ve düşüncelerini anlamak üzerineydi ve bana çok fazla katkısı oldu. Orada duyguları bulup, insanların duygusal tatminleri açısından neye ihtiyaçları olduğunu araştırırdık.

Bir takım sorunlar ortaya çıktığında hep mental düzeyde çözümler arıyoruz ama duygusal anlamda bir çözüm getirilmiyor. Bence insan kaynaklarında şöyle bir yöntem izlenmeli: Çalışanların zayıf yönlerini geliştirmeye çalışmak yerine güçlü yönlerini daha da güçlendirip o yönü ile kullanılmalı. Bu şekilde çalıştığınız ekipte farklı yönleri güçlü olan insanlar olmuş olur.

Yazının devamı için tıklayınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir