Nefes tutmanın faydaları neler?

NEFES TUTMAK FAYDALI MI?

Bu otomatik olarak yaptığımız şey, tasarımımızın ne kadar muazzam olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bir şeye tam olarak odaklanırken farkında olmadan nefesimizi tutarız. Karşımızda nefesleri kesen bir afet-i devran, muhteşem bir manzara ya da durum olunca bunu kendiliğinden, doğal olarak yapıyoruz. Peki, aynı odaklanmayı bu şevkle sağlayacak bir dış etken olmadan nasıl yaratırız?

Nefes tutmak yaşam gücümüzü en iyi şekilde kullanmamız ve zihinsel kontrol sağlamamızı destekler. Nefesinizi tutarken beynin elektriksel uyarısını değiştirebilir hale gelirsiniz ve akış durumuna geçersiniz. Akıştayken zaman kavramından çıkar ve o anda algıladıklarınızı ya da yaptıklarınızı tam olarak yaşarsınız. İşte oldu: Bırak aksın, izin ver olsun! En iyi sporcuların ve işlerinin üstadı kişilerin inanılmaz zirve performans anlarında deneyimledikleri şey tam da budur.

NEFES ÇALIŞMASI, AĞRILARI AZALTABİLİR

Danimarkalı yüzücü ve dalgıç Stig Severinsen buz altında en uzun yüzen sporcu olarak 4 dünya rekoruna sahip. Aynı zamanda 22 dakikayla dünyanın en uzun nefesini tutan insanı ünvanıyla Guinnes Rekorlar Kitabı‘nda yerini almış. Bu rekorları sadece fiziksel olarak kendini geliştirmekle değil, nefes yardımıyla beden ve zihin uyumlanmasıyla, akışta kalarak gerçekleştirdiğini söylüyor.

Yazının devamını okumak için tıklayınız

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir