Nefes Alarak Güzelleş

“Nefes alıp vermenin her uygulamada yeri var; biyoenerjide, reikide, meditasyonda… Uygulayanın da uygulayıcının da nefes alıp verişi çok önemli. Günde ortalama 22 bin kere nefes alıp veriyoruz. Düşünün ki bir öğünde çok yemek yediniz ama bunu diğer öğünlerde ya da günlerde telafi edebilirsiniz. Ama nefesi yanlış alıyorsak eğer bunu günde 22 bin kere yapmış oluyoruz.

Doğru nefes almanın fiziksel faydaları inanılmaz:

 1. Cildi gençleştiriyor.
 2. Kanseri yenmenin nefesle, oksijenle ilgisi kanıtlanmış durumda. Bu konuda ödül almış bir bilim adamı var. Çünkü kanserin en büyük nedenlerinde biri oksijensizliktir. Hepimizde kanser hücresi var aslında. Doğru ve güzel nefes almak bir kere önleyici sağlıktır. En yaşamsal eylemimiz nefes almak.
 3. Duygusal sağlıkta da nefes çok önemli. Eğer çok fazla göğüsten ve hızlı nefes alıyorsanız çok sakin bile olsanız içinizde sürekli anksiyete ve stresi tetikler.
 4. Diyafram nefesi ile göz ilişkisi çok enteresandır. Diyafram nefesi alarak göz sinirlerine çok bağlı olduğu için gözlüğü bırakanları biliyorum.
 5. Aslında normal nefes kapasitemizin %20-30’unu kullanıyoruz. Zihinsel olarak da çok etkisi var.
 6. Nefes tutma teknikleri IQ’yu %20’ye kadar artırmak mümkün.
 7. Ergen çocuklarda sınav stresini yenmede, konsantrasyonu artırmada en kolay ve etkili teknik nefes tekniğidir.
 8. Aynı zamanda bütün dinlerde, inanç sistemlerinde nefes vardır. Çünkü nefesle kendinizi en dingin halden en enerjik hale ya da en enerjik halden en dingin hale getirebilirsiniz. Enerjiniz düşünce bir dakika derin nefes alıp verin çok faydasını görürsünüz.

  Biz aslında korkuyu öğrendikçe yanlış nefes alıyoruz. Çünkü bütün bebekler %100 doğru nefes alırlar. Temel olarak doğru nefes almanın 4 tane vazgeçilmezi vardır.

 • Doğru nefes burundan alınır ve burundan verilir. Ağızdan alıp vermek enfeksiyonlara sebep olur.
 • Dakikadaki nefes sayısı çok önemlidir. WHO’ya (Dünya Sağlık Örgütü’ne) göre dakikadaki nefes sayısı 12 olması lazım. Ancak dünya ortalaması 17’dir. Sık nefes alıp vermek bir marifet değildir.
 • Nefesin derinliği yani kapasitesi çok önemlidir. Çoğu kişi çok sığ nefes alır. Kapsamlı ve geniş nefes almak önemli.
 • Bir diğer öneli nokta da diyaframdır. Evet ciğerlerimiz bizim nefes organımız, aldığımız havayı o dağıtır ama diyaframla çok daha kapsamlı nefesler alabiliriz. Diyaframdan nefes almak insandaki stres oranını düşürür, organlara masaj yapar, kabızlığa iyi gelir.

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir