MUTLU ÇALIŞANLAR %12 DAHA VERİMLİ

Warwick Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada mutluluğun, çalışanların verimliliği üzerindeki olumlu etkisi  bir kez daha kanıtlandı. %12’lik kesim kesinlikle mutluluğa bağlı verimlilik gösterirken mutsuz hisseden %10’luk grup da verimsiz. Araştırmayı yapanlar kısa ve net bir şekilde özetliyorlar: “İnsanın mutluluğunu verimlilik üzerinde çok büyük ölçüde pozitif etkiye sahip. Pozitif duygular insanoğlunu canlandırıyor.”

Liderlere, yöneticilere mutlu ve sağlıklı çalışanların daha iyi performans gösterip göstermediği sorulduğunda açıkça ve kesinlikle evet diyorlar (hatta araştırma öncesi). Ancak, çalışanların bütünsel sağlığı ve mutluluğuna sistematik bir şekilde yatırım yapıp yapmadıkları sorusuna yanıtları genellikle “hayır” ya da “biraz”.

Verimlilik ve bağlılıkla çalışanların mutluluk ve sağlıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koyan pek çok geniş çaplı güvenillir araştırma var; bunlar liderliğin kişisel görüşleriyle de örtüşüyor. Peki bu durumda neden yönetim ekipleri hemen bu konuyu önceliklendirmiyorlar ya da bir CHO (Chief Happiness Officer) atamıyorlar?

Maalesef cevabı bilmiyoruz. Yapabildiğimiz tek şey bu tür araştırmaları önlerine koymak ve yönetimleri harekete geçme konusunda cesaretlendirmek. İnsan pozitif hissettiğinde beyni çok daha iyi çalıştığı için mutlluluk verimliliği arttırıyor. Kişi mutluyken çok daha yaratıcı ve problem çözmede çok daha iyi oluyor. Başka br çalışma da işçilerin mutluyken çok daha işbirliği içinde olup ortak hedefler doğrultusunda çalıştığını ortaya koyuyor.

Şimdiye kadar yazılanlar sizi ikna etmediyse belki bu eder. Çalışmada yer alan Profesör Andrew Oswald Amerika’nın en büyük firmalarından biri olan Google’dan örnek veriyor: “Google gibi çalışanlarını destekleyen ve memnuniyetlerine yatırım yapan şirketler sonuçlarını görüyorlar.  Google neden bahsettiğini biliyor; yükselme oranı %37. Çalışanların mutluluğuna yapılan yatırımların geri dönüşü bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek.” Özellikle Google’ın çalışanlarının mutluluğu ve sağlığı için izlediği uygun ve etkili yollar takdire değer.

Liderler ve yöneticiler için iyi haber şu ki çalışanların mutluluğu konusunu kulak arkası eden pek çok yönetim anlayışı, bunu dikkate alanlar için büyük bir rekabet avantajı oluyor. Google, en değerli varlığı/kaynağı olan çalışanlarına yatırım yaparak pek çok alanda pazar lideri olarak bunun en mükemmel örneğini sunuyor.

Kaynak: Wellable Blog

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir