Kadın ve Erkek Beyni Arasındaki Farklılıklar

Uzmanlar kadın ve erkek beyninde ciddi yapısal farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur; bu da olaylara nasıl tepki verdiğimiz ve uyaranlar açısından ciddi farklar yaratmaktadır. Beyin düşüncelerin, duyguların, duyuların, temel yaşamsal işlevlerin, iradenin, öğrenmenin, davranışların kısaca hayatta kendimizi ifade etmedeki her şeyin yöneticisi. Bu durumda buradaki farklılıklara farkındalıkla yaklaşmak kadın-erkek hepimize yararlı bir bakış açısı kazandıracaktır.

Eşiniz, sevgiliniz, çocuklarınız anneniz, babanız, patronunuz, çalışanınız, arkadaşlarınız… kısaca çevrenizdeki herkesle empati kurmaya çalışırken bir de cinsiyetlerini göz önünde bulundurun. Hatta öncelikle kendinizi olduğu gibi kabul etmek için de. Bu tutum kendini suçlama ve başkalarını yargılama gibi iki içsel dürtüyü de azaltmış olur.

İşte bu farklardan sadece birkaçı. Kadınlar günü dolayısıyla biraz pozitif ayrımcılık yaptım, devamını bir sonraki yazımda paylaşacağım:

İnsan İlişkileri

Kadınlar erkeklerden çok daha etkili iletişim kurabiliyorlar; sorunları daha iyi analiz edebiliyor, herkesin yararına sonuçlara daha kolay ulaşabiliyor, tonlama, vücut dili gibi dolaylı iletişim kanallarını daha iyi gözlemleyip kullanabiliyor ve daha iyi empati kurabiliyorlar. Erkeklerse daha çok görev odaklı, az konuşuyor ve izole kalıyorlar. Direkt olarak söylenmeyen duyguları anlamada daha çok zorlanıyor ve zaman harcıyorlar. Bu farklar erkekler ve kadınların neden zaman zaman iletişim zorlukları yaşadıkları ve kız-kıza ve erkek-erkeğe muhabbetlerin arasında farkları çok güzel açıklıyor.

Beyin Ve Sol Lob

Erkekler beynin sol lobunu daha etkin kullanırken kadınlar her ikisini de eşit olarak kullanmada daha becerikli. Bu fark sol-lobla ilgili eylemlerde ve görev odaklı bakış açılarıyla problem çözmede nasıl daha etkin  olduklarını açıklıyor. Kadınların problem çözmeye yaklaşımıysa daha yaratıcı ve iletişimde duygulara daha çok önem veriyorlar.

Strese Tepki

Stres oluştuğunda kadın-erkek herkeste oksitoksin hormonu salgılanıyor. Erkekler stresli durumlara karşı “savaş ya da kaç” tepkisi verme eğilimindeyken kadınlar aynı durumlarda daha arkadaşça stratejiler geliştirebiliyorlar. Bunun nedeni de oksitoksinin östrojen ve testesteronla birlieştiğinde farklı reaksiyonlara girmesi.

Lisan

Beyinde dil becerilerinden sorumlu bölümün kadınlarda erkeklerden çok daha büyük olduğu saptanmış. Bu da kadınların dil öğrenme ve kullanma becerilerinin neden daha gelişmiş olduğunu açıklıyor. Bunun yanı sıra erkekler dil için beyinlerinin baskın olan yarısını kullanırken kadınlar her ikisini de kullanabiliyorlar.

Duygular

Kadın beynindeki limbik system daha büyük ve derin. Bu da onların duygularını daha iyi ifade etmelerine ve dolayısıyla da başkalarıyla daha derin ilişkiler kurmalarına neden oluyor. Bu onları annelik ve ihtiyacı olanlara bakım konusunda destekliyor. Ancak daha hassas olmalarına neden olduğu için depresyona da daha yatkın hale getiriyor.

Kadın ve erkek arasındaki biyolojik ve davranışsal farklar sadece pek çok araştırma konusu olmakla kalmamış aynı zamanda sanatın, mizahın ve daha birçok şeyin konusu olmuştur. Dilerim ki bu farklılık diğer her şeyde olduğu gibi bunda da ayrımcılık, haksızlık, şiddet, dışlama değil çeşitlilik, mizah, anlayış, mutluluk getirsin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir