İşinize hangi açıdan bakarsanız, o açıdan görürsünüz

“Ya sevdiğin işi yap, ya yaptığın işi sev” diye bir söz var. Sevdiğin işi yapıyorsan zaten sorun yok, ama yaptığın işi sevmek her meslekte herkesin harcı değil. Çok daha zorları var tabii ama bugüne kadar İstanbul’da bir vatandaş olarak en çok şikayet dinlediğim meslek taksi şöförlüğü.

Üstelik ben dinleme talebinde bulunmadan. Bin ah işitmek için bir dokunmaya bile gerek yok. Sizlerden de çoktur bu yakınmalardan nasibini alanlar:

  • Bitmiş abla bu İstanbul
  • Yaşanmaz oldu, bu trafik insanı canından bezdiriyor
  • İhtiyacım olmasa bir gün yapmam bu işi
  • Bütün gün bu yollarda çile doldur, kazandığımız üç kuruş
  • Milletin ağız kokusunu çekiyoruz

Dün akşam bir taksiye bindim henüz arkadaki yolcu ödemesini yaparken ve öne oturdum. Görüntü babacan, tonton bir adam yüzünde kocaman gülümseme. “Ben müziksiz yapamam, bunlar benim özel CD’lerim” diye lafa başladı. İşi ona bütün gün müzik dinleme şansı tanıyormuş onun için çok seviyormuş. Dayanamadım sordum, gerçekten mi seviyor diye? Bakın neler anlattı o tonton tavrıyla:

36 yıldır bu işi yapıyorum ve çok seviyorum. Bazen gün doğarken takılıp balık tutuyorum. Baktım trafik tamamen durdu hemen çekilip en yakın sinemaya gidiyorum, bitene kadar açılıyor yollar. Ben de istediğim filmi izlemiş oluyorum. Öğrenci geliyor “amca geç kaldım n’olur beni yetiştir, sınavım var” diye. Aralardan derelerden yetiştiririm ben onu, bütün yolları biliyorum. Bazen bir hastayı hastaneye yetiştirmek mutlu ediyor beni.

Günde kaç kişi taşıyorum profesörler, sanatçılar, her kesimden her türlü insan. Her birinden bir kelime öğrensem, düşünebiliyor musunuz benim kazancımı?
Istanbul’u çok seviyorum, dünyanın en güzel şehri. Söyler misin bana hangi zenginin parası yeter, hangi ömrün zamanı yeter Istanbul’u karış karış dolaşmaya? Ben bunu yapıyorum, üstelik de iş olarak. Nasıl sevmem ben bu işi?

Yolum daha uzun olsaydı da daha çok şey dinleseydim. Gerek kurumsal eğitimlerimde gerekse bireysel çalışmalarımda ana hedeflerimden biri kişilerin bakış açılarını olumlu yönde değiştirmek. Bir kez daha bu misyonun ne kadar doğru ve gerekli olduğunu anladım. Ben de işime aşığım☺

Yayın: www.ekonomidoktorunuz.com tıklayınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir