Einstein ve kadınlarla imtihanı

Einstein çağın en çok bilinen, en çok konuşulan, bilim adamının ötesinde bir insan. Ve hiç şüphesiz o bir deha. Beyni, farklı zamanlarda pekçok biliminsanı tarafından incelenmiş. Genel olarak varılan kanı, beynin büyüklük olarak normal insanların beynine göre bir farkı olmamasına rağmen yapısal olarak bazı küçük yapısal farklarının olduğu yönünde.

Bilim insanları, beynin kimi bölgelerindeki girintilerin daha derin olduğunu, sağ beyin yarımküresindeki pre-frontal korteks bölgesinin göreceli olarak geniş olduğunu saptamış durumdalar.

Bu bulguların, Einstein’in ileri bilişssel yetenekleri ve matematiksel dehası ile uyumlu olduğunu düşünüyorlar. Alanında yaptığı devrim niteliğindeki buluş ve çalışmalarının yanı sıra hayata dair sözleri de tarihe mal olmuş durumda. O’na olan hayranlığım daha çok bu yüzden.
National Geographic’de yayınlanan Deha adlı dizi Einstein’ın olağanüstü bilimsel başarıları ile beraber bu güne kadar çok fazla konuşulmamış karmaşık ve tutkulu kişisel hayatını da gözler önüne seriyor. Hani bazen bir insanı bir yönüyle tanır ve kafanızda onu o kalıba sokarsınız ve hayatının başka alanlarına tanık olunca hayrete düşersiniz ya, işte ben de öyle oldum sanırım.

Yazının devamını okumak için tıklayınız

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir