Duygusal Kaslarınızı Güçlendirin

Gözünüzün önüne son derece fit, kasları güçlü birini getirin. Bu hale gelmek için kaç saat çalışmış, efor harcamış, beslenmesini hatta belki yaşam biçimini ona göre şekillendirmiştir. Kısaca epey emek ve zaman harcadığı kesin. Ve karşılığını da almış, yatırımları ona geri dönmüş.

Bütünsel olarak sağlıklı ve iyi olmak için zihinsel ve duygusal olarak da güçlü ve zinde olmaya ihtiyacımız var. En çok ihmal edilen de – aslında motivasyonumuzun ana kaynağı olan – duygularımız. Bu anlamda çok fit ve kaslı birini canlandırmak istesek acaba nasıl bir model çıkar karşımıza? Yaşama sevinciyle dolu, sorunlarla kolaylıkla başa çıkabilen, korkuları olmayan, iletişimi çok iyi, kendine ve başkalarına değer veren, küçük şeylerle mutlu olan ama aynı zamanda büyük hedefleri olan, verimli, yardımsever… Duygusal kaslarını güçlü tutmaya ve daha da güçlendirmeye devam ettikçe bu liste daha da uzar gider.
İşte bu model, duygusal kasları güçlü birinin vücut bulmuş halidir. Böyle bir kişi zihinsel becerilerini de çok daha zahmetsizce performansa dönüştürür. Egosunun yönetimini ele almıştır
. Bunu da öyle kolaylıkla ve akışta yapar ki aslında burada yönetmek sözcüğü fazla baskın kalmakta.
Bir Duygusal Detoks uzmanı olarak duygusal kaslarınızı güçlendirmek için naçizane önerilerim:

 • Ego ya da diğer adıyla nefs olmasaydı insan değil, ilahi bir varlık olurduk. O yüzden egonuzu
  yok etmeye çalışmayın o sizin diğer yarınız, olmazsa olmazınız.
 • Egonuzla çatışmayı da bırakın, onun istediği zaten sizi buna çekmek. Onunla savaşarak zafere ulaşmayı düşünüyorsanız boşuna zaman kaybetmeyin derim. Duygusal kaslarınız egoyu daha iyi dövmek için değil
  onu dönüştürmek içindir.
 • İşe kendinizi olduğu gibi kabul etmekten, kendinizle yüzleşmekten başlayın. Kas yapmadan önce yağ oranını, diyete başlarken kaç kilo fazlalığı olduğunu bilmek gibidir bu. Elle tutulup gözle görülmediği için kendinizi aldatmayın. Korku oranınız kaçsa kaç, ne kadar negatif duygu taşıyorsunuz bilincinde olun.
 • Birine iyi gelen bir çalışma sizi çekmeyebilir. Kaslarınızı güçlendirmek için hiç sevmediğiniz bir sporu yapmaya kalkarsanız kısa sürede vazgeçersiniz. Duygusal kasları güçlendirmenin de onlarca farklı yolu vardır, siz kendi beğendiğinizi seçin.
 • Ben oldum” demeyin. Duygusal Detoks, yenilenme, dönüşüm sürecine girenlerin enerjilerinde ani bir yükselme oluyor. Bunu zamana yaymak, sürekliliği için duygusal kasları güçlü tutma çalışmalarına devam etmek gerekiyor.
 • Yaşınız ilerledikçe ağır sporları yapamayabilirsiniz ama olgunlaştıkça duygusal kaslarınızı daha iyi hissedersiniz çünkü başkalarının hakkınızda ne düşündüğü endişesi yaşla birlikte azalıyor.
 • Kazandığınız farkındalığı elden bırakmayın, dış etkenler ne olursa olsun. Zaten duygusal kaslarınız güçlendiğinde bunları kaldırmanız daha kolay olacaktır.
 • Duygusal kaslarınız güçlendikçe bunun nimetlerinden bilinçli bir şekilde faydalanın. Örneğin; sezgileriniz güçlenecektir, bunu işinizde, ilişkilerinizde sosyal hayatınızda, kısa ve uzun vadeli hedef belirlemekte kullanın.

Duygusal kaslarınızı güçlendirmek hayatın her alanında size büyük kolaylıklar ve açılımlar sağlayacaktır. Kendi içinizde ve diğer herkesle yaşadığınız çatışmaları önleme ve üstesinden gelmede getirdiği kolaylık; işinize verimlilik, ilişkilerinize uyum, yaratıcılık, farkındalık, güven, özgürlük olarak hayatınıza yansıyacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir