Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Nefes, hayatımızın en yaşamsal işlevidir. Tüm canlıların en temel ihtiyacı oksijendir. Nefes almadan ancak birkaç dakika hayatta kalabiliriz. Doğru nefes almanın insan sağlığı ve yaşam kalitesindeki önemi konusunda yapılmış pek çok araştırma vardır. Ayrıca hem istemsiz olarak gerçekleşen hem de istemli olarak etki edebildiğimiz tek işlevimizdir. Yani baygınken de nefes almaya devam ederiz, ancak irademizle nefes kapasitemizi genişletebilir, sayısını değiştirebiliriz.

Sayısız fiziksel, zihinsel ve duygusal faydalarından ve de herkes tarafından kolayca uygulanabilir olmasından dolayı doğru nefes alma ve etkisi kanıtlanmış nefes teknikleri herkes tarafından mümkün olan en erken yaşta öğrenilmeli hayata geçirilmelidir.

Doğru Nefes Almanın ve Nefes Tekniklerinin Yararları:

Fiziksel:
Kan kalitesini yükseltir ve toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar
Tüm sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır
Derin nefes almak organlara masaj yapar ve kan dolaşımını dengeler
Vücudu hem canlandırır hem gevşetir
Doğru şekilde yeterince alınan oksijen kilo kontrolüne yardımcı olur

Zihinsel:
Daha kolay konsantre olmamızı sağlar
Hafızayı güçlendirir
Anlama, kavrama kabiliyetini artırır ve süreci hızlandırır
Yaratıcılığı artırır
Hızlı düşünmemizi sağlar

Duygusal:
Zihinsel dinginlik getirir
Duygusal blokajlardan kurtulmaya yardımcı olur
Stress, anksiyete, telaş eşiğini yükseltir
İçsel huzura kavuşmaya yardımcı olur

Nefes beden-zihin-ruh arasında bir köprüdür. Ancak nefes teknikleri sadece ruhsal gelişimin bir parçası olarak algılanmamalıdır. Doğu ve batının yaklaşmasıyla bu teknikler de artık günlük hayata kolayca uygulanabilir hale gelmiştir. Uygulayanlara mevcut bilgi, beceri ve potansiyellerini daha iyi kullanma ve hem kendileriyle hem başkalarıyla barışık daha huzurlu bir yaşam sunmaktadır.

Derin ve ahenkli alınan nefesler fiziksel rahatlama, zihinsel açıklık ve ruhsal dinginlik getirir. Yani insanın her üç bedeninede olumlu etki ederek birbirlerine uyumlanmasını sağlar. Nefes teknikleriyle düşen enerjinizi tavan yaptırabilir ya da panik anlarında bile dinginlik sağlayabilirsiniz.

Kaygı, stres, negatif düşüncelerden uzaklaşmak için doğru nefes almak çok önemli. Doğru nefesin dört temel koşulu, kendi kendinize uygulayabileceğiniz temel egzersizlerle birlikte şöyle özetlenebilir:

Dakikadaki nefes sayısı:
Ne bir nefes eksik, ne bir nefes fazla… Bu kadim inanç doğruysa sayıyı değiştiremeyiz, ama kaliteyle oynayarak süreyi uzatabiliriz.
Dünysa Sağlık Örgütü`ne göre dakikadaki ideal nefes sayısı 12`dir. Bunun fazlası kandaki asit miktarını artırır, stresi tetikler. Bunun için siz de dakikada kaç nefes alıp verdiğinizi sayın. Sayı 12`nin altındaysa endişelenmeyin, bu çok daha iyi.

Nereden nefes alıyoruz:
En ideal nefes burundan alınıp burundan verilendir. Buna engel bir sağlık sorununuz varsa en kısa sürede bir KBB doktoruna başvurun.
Burundan nefes almakta hafif zorlanıyorsanız ağzınızı kapalı tutup burundan nefes almaya özen gösterin.
Tek tarafta tıkanıklık varsa tıkalı tarafı kapatıp açık taraftan büyük nefesler alıp verin, tıkalı olanın açıldığını göreceksiniz. Burun nefesi

Nefes kapasitesi:
Aldığınız nefesin derin ve kapsamlı olmasına özen gösterin. Gün içinde özellikle enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde, konsantrasyonunuz azaldığında derin nefesler alıp vermeniz hemen toparlanmanızı sağlayacaktır.

Diyafram nefesi:
Ciğerlerin sadece üst loblarına alınan nefes göğüs kafesi ve omuzlarla sınırlı kalır, oysa alta diyaframa alınan nefes çok daha kapsamlı olur ve sayısız faydası vardır. Bizler doğuşta hep diyafram nefesi alırız, korku, endişe üst solunumu öğretir, sonra da bu alışkanlık sürer gider. Tekrar diyafram nefesine geçiş bizim için bağışıklık sistemini güçlendirmek, korku ve stresle başetmek için bulunmaz bir fırsattır.
En basit egzersiz olarak sırt üstü yatın ve karnınıza birkaç kitap ya da başka birşey koyun ve aldığınız nefesle bunu kaldırın.

Bu çalışmaları birkaç hafta boyunca hergün her fırsatta yapın. Bu süreçte kendinizi gözlemleyin, çok daha canlı, enerji dolu ama aynı zamanda çok daha huzurlu olduğunuz göreceksiniz.

Doğru nefes alma videosunu izlemek için tıklayınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir