Değer Verirsen Kazanırsın

Büyük firma sahipleri çalışanlarını mutlu etmenin kazançlarını artırdığını biliyor.Kurumsal Eğitmen ve Kişisel Gelişim Uzmanı Reyhan Elmasri, ŞIK HAYATokuyucularına konu ile ilgili bilgiler verdi. Aynı zamanda PANDOST’ta gönüllü Nefes Koçu, Kişisel Gelişim Uzmanı, Enerji Teknikleri Uzmanı olan Reyhani, çalışan mutluluğu ve kazanç grafiğini sizler için yorumladı.

Rekabetçi ve çetin iş ortamı insanları sadece hedef ve başarı odaklı olmaya yönlendirdi. Ancak insan unsuruna öncelik tanımamak bazı kuruluşlara felaket getirirken, bazılarının farkında olmasalar da karlılığının düşmesine, büyümenin durmasına ve çatışmalara neden oluyor. Bunun yanısıra eksik psikososyal yönetim politikaları günümüz hızla değişen koşullarında şirketlerin kriz ve kritik olaylara kırılganlığını da arttırmaktadır.

Çalışanların iş memnuniyetinin karlılığı arttırdığı konusunda artık tüm yönetim, pazarlama ve insan kaynakları uzmanları hemfikir. İş memnuniyeti ölçeklerinin başlıcaları ücret, işin kişiye uyumu, iş ortamı, yönetim tarzı, yükselme olanağıdır.

Yazının devamı için tıklayınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir