Bilinç Altımızda Neler Oluyor?

“Çocukluğunuzda ne şekilde programlanmış olduğunuzdan sorumlu değilsiniz. Ancak bir yetişkin olarak bunu iyileştirmekten %100 kendiniz sorumlusunuz…”
Deepak Chopra

Motivasyonumuzu düşüren, mutlulukla aramıza giren, bizi içten içe kemiren, hepimizin sırtımızda bir yük gibi farkına varmadan bilinçaltımızda taşıdığımız korkular ve negatif duygular vardır. Bunların bizim hayatımıza etkisini bilsek, her işi bırakır bunları çözmeye çalışırız. Tüm hastalıkların duygusal bir kaynağı vardır. Fiziki bedenimizde oluşmadan bunların farkına varmak aslında bir önleyici sağlık sistemidir. Kişisel gelişimin temeli de duygusal iyileşme ve gelişmedir.

 

Korku ya da negatif duygu sözcükleri sizi korkutmasın. Bunlar farklı nedenlerden dolayı bilinçaltımıza kazınmış kodlamalar. Beynimiz bir harekete karar vermeden saniyenin üçte biri kadar bir süre önce ne yapacağımız konusunda hazırlanmaya başlıyor. Bir diğer deyişle biz bilincimizi kullandığımızı sanırken bile aslında bunu bilinçaltının etkisiyle yapıyoruz.Araştırmalara göre bilinçaltımız bizi %95 oranında otomatik pilotta yönetiyor.

Bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre bilinçaltımız saniyede 40 milyon veri işlerken, bilinçli zihnimiz saniyede sadece 40 bit veri işliyor. Gün içindeki davranışlarımızın sadece %5 ya da daha azı kadarını bilişsel olarak yani bilincimizle yapıyoruz. Hatta bazı nörologlar bu oranın birçok kişide %1 oranında olduğunu söylüyor. Bu durumda hayatımıza şekil veren büyük gücün bilinçaltımız olduğunu kabul ediyoruz.

İnancın Biyolojisi kitabının yazarı, bilim adamı Dr. Bruce Lipton yeni genetik bilimine göre zihin gücü ve algının değiştirilmesiyle genetik mirasın bile kontrol altına alınıp manipule edilebileceğini söylüyor. Daha önceki bu bakış genlerimizin bizim kim olduğumuzu belirlediği yönündeydi. Bu yeni buluşlar harika haberler veriyor. Dr. Lipton’a göre pozitif bakış açısıyla – genetik yapımız ne olursa olsun – daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunuyor. Yeni bir davranış, ister pozitif ister negatif olsun hücrelere mesaj göndererek sağlığını ve davranışlarını yeniden programlıyor.

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir